Na czym polega polerowanie frontów?

Obróbka frontów meblowych to niesamowicie ważny proces pozwalający meblom zachować jak najwyższą jakość i elegancki wygląd przez wiele lat. Aby zapewnić powierzchniom nieskazitelną gładkość i błysk, w stolarce wykorzystywane są nowoczesne technologie umożliwiające niezwykle efektywną pracę i sprawność całego procesu. Należy do nich m.in. zastosowanie specjalistycznych maszyn polerujących płyty MDF. Na jakiej zasadzie one działają i w jaki sposób przebiega proces polerowania?

Opis procesu polerowania

Fronty zazwyczaj wykonywane są z różnego rodzaju płyt MDF lub drewna. Mogą występować w wersji połysk lub mat. Zanim przybiorą swoją ostateczną formę, należy uprzednio poddać je odpowiedniej obróbce. W tym celu powierzchnie są szlifowane oraz lakierowane. Po całkowitym wyschnięciu lakieru, co zajmuje ok. 1-3 dni można przejść do obróbki wykańczającej, czyli polerowania. Polega ono na usunięciu z powierzchni wszelkich niedoskonałości oraz nadaniu jej pożądanej formy, struktury i grubości. Polerować można zarówno metodą ręczną, jak i mechaniczną. Ręczna metoda polega na użyciu papieru ściernego o różnych stopniach gradacji i wymaga ogromnego wyczucia, gdyż łatwo w ten sposób zarysować powierzchnię. Dlatego też w rzemiośle stosowane są specjalne maszyny polerujące pozwalające na większą precyzję, sprawność i efektywność pracy. W polerowaniu mechanicznym stosuje się napędzane silnikiem elektrycznym głowice polerskie wyposażone w tarcze i dyski ścierne.

Zastosowanie maszyn polerskich

Polerowanie frontów przy pomocy maszyn polerskich w znacznym stopniu zwiększa wydajność i komfort pracy. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest płynna regulacja obrotów silnika oraz regulacja docisku tarczy polerującej w zależności od wymogów polerowanej powierzchni, etapu procesu polerowania oraz efektu, który chcemy uzyskać. Wyświetlacz maszyny wskazuje aktualne parametry obrotu oraz siły docisku, przez co możliwe jest planowanie i ciągła kontrola toku oraz postępów pracy. Polerowanie frontów przy użyciu maszyn polerskich przyspiesza cały proces i wpływa na znaczny wzrost produkcji oraz zwiększenie przychodów, dlatego ich zakup to niezbędna inwestycja zakładów stolarskich.

Wróć

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 | STYL24.PL Krzysztof Majchrzak, Żeglce 224, 38-458 Chorkówka | Wykonał Piotr Rysz